Realizacja projektu dla dzieci i rodziców
Kolejną odsłoną działań Fundacji NEONET Pomagamy w tym roku był projekt pod nazwą „Usłysz mnie”, zrealizowany w ramach pomocy organizacjom wspierającym rozwój najmłodszych. Pomysł na akcję oraz całą koncepcję przedstawiło i zgłosiło do Fundacji NEONET, Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne DW Działamy Wspólnie. Organizacja skupia doświadczonych instruktorów teatralnych, aktorów i muzyków. Wszystkie osoby zaangażowane w prowadzenie merytorycznej części warsztatów posiadają przygotowanie pedagogiczne, są nauczycielami lub animatorami kultury. Działania w ramach projektu „Usłysz mnie” trwały od 15 maja do 30 lipca 2021 r.
Kilka słów o idei akcji „Usłysz mnie”
Czas pandemii spowodował wiele napięć i stresu, zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Społeczna izolacja uwidoczniła problem rozmijania się potrzeb dzieci i dorosłych w zakresie spędzania czasu wolnego oraz wspólnej, nieskrępowanej zabawy. Projekt „Usłysz mnie” jest akcją edukacyjno-animacyjną, skierowaną do rodziców oraz najmłodszych dzieci. Jej celem było uświadomienie, jak ważne dla kilkulatków jest poczucie zainteresowania się przez dorosłych ich problemami czy potrzebami, aktywne słuchanie oraz wspólna zabawa.
Problemem jaki wskazują pomysłodawcy projektu „Usłysz mnie” są oczekiwania rodziców, zazwyczaj koncentrujące się bardziej na walorach edukacyjnych, niż emocjonalnych. Powoduje to, że pozostają one w dużej sprzeczności z wyobrażeniem dzieci, dla których zdecydowanie pierwszorzędną potrzebą jest uwaga opiekuna i jego zaangażowanie podczas spędzania czasu wolnego. Trzeba zrozumieć, że różnego rodzaju zabawy i aktywności, nieposiadające nadrzędnej funkcji edukacyjnej, czy rozwojowej, a będące wartością samą w sobie, są dla najmłodszych naturalne. W odróżnieniu do dorosłych, dzieci nie organizują swojej rozrywki w oparciu o plany czy długofalowe rezultaty. Nie zapominajmy, że często trudno jest im zrozumieć, dlaczego ich rodzice nie zawsze mają dla nich czas, dokładnie w tym momencie, gdy pojawi się ochota na zabawę. Brak zrozumienie rodzi więc napięcia i frustracje u obu stron. Stowarzyszenie DW Działamy Wspólnie postanowiło za pomocą spektaklu teatralnego dotrzeć do rodziców kilkulatków, zwracając ich uwagę na ten problem.
Co wydarzyło się w ramach projektu?
Projekt „Usłysz mnie” składał się z 12 warsztatów kreatywnych oraz 12 spotkań rozwijających kompetencje emocjonalne dzieci. Wspólnie z opiekunami projektu dzieci stworzyły grę planszową, którą mogły wykorzystać podczas wspólnej zabawy z rodzicami w swoich domach. Gra została zaprojektowana, wydrukowana i rozdana podczas warsztatów. Dodatkowo Stowarzyszenie DW Działamy Wspólnie przygotowało i wyprodukowało spektakl teatralny pod tytułem „Usłysz mnie”, w którym wystąpiła trójka aktorów z Teatru Po Prostu. W ramach projektu odbyły się 4 pokazy, w których uczestniczyło 12 grup przedszkolnych wraz z rodzicami.

Przedstawienie teatralne „Usłysz mnie” to nowoczesna opowieść, skierowana do dzieci od lat 4 oraz ich rodziców. Do opowiedzenia historii użyto konwencji teatru maskowego oraz ruchu postaci, bez wypowiadania słów. Bohaterką spektaklu jest mała dziewczynka, której rodzice nie poświęcają uwagi, a ona sama czuje się samotna. Poprzez podnoszenie tak ważnej tematyki, przedstawienie pozwala spojrzeć na relacje rodzic-dziecko i przeanalizować je.
Spektakl ,,Usłysz mnie”, w wykonaniu Teatru Po Prostu, został zakwalifikowany do zaprezentowania szerokiej publiczności na 8. Międzynarodowym Festiwalu Teatrów dla Dzieci ,,Dziecinada”. Jest to jedyny Międzynarodowy Festiwal Teatrów na Dolnym Śląsku skierowany do dzieci, opiekunów oraz całych rodzin. Pokaz spektaklu w ramach wydarzenia odbył się 26.09.2021 r.
Podmiotem realizującym projekt było Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne DW Działamy Wspólnie.
Adres: Racławicka 107/1, 53 – 149 Wrocław
KRS: 0000651529
Kontakt: stowarzyszeniedw@gmail.com